Pazar, Ağustos 19, 2012

Sideways -Şarapseverler için Film-

Sideways, harddiskim tamamen silinmeden önce de listemdeydi. Film genel anlamıyla hoş izlenebilir biraz göz atalım bakalım.
Miles adında bir adam, bir roman yazar ve basılması için de yayınevlerine verir. Yazmaktan başka bir tutkusu daha var, şarap. Üniversitede oda arkadaşı olan Jack ise cumartesi günü evlenecektir. Sağdıç tabii ki Miles. 1 haftayı beraber şarap tadıp seyahat ederek geçiren ikilinin başlarına güzel olaylar gelir yol boyunca.
Film genel olarak iyiydi ama malesef üzerine konuşabileceğim ve bakın şurasında çok eğlendim, şu kısmına bayıldım şeklinde anlatamam. Olaylar çok sade kalıyordu, şarapseverler filme bayılacaktır. Ben şarap severim ama tabii param kadar. İçmişliğim pek yoktur, zaten kıro abilerimiz de "karı içkisi" yaftasını yapıştırmışlar sağolsunlar. Evde viski var. Belki bir adet yürütürüm ehe, kardeş görmesin bu yazıyı.
burda Pinot'yu anlatıyor ne güzel kaptırmış :')

Tek etkilendiğim nokta Miles'ın "o gece" Maya'ya Pinot'yu anlatmasıydı, o kadar güzel anlatıyordu ki hayran kalırsın, adam resmen kendinden bahsediyordu. Pinot ile özdeşleşmiş, bu kısım güzeldi.
Seyahat ediyorlardı filmde ama kesinlikle yol filmi değildi, yani otelde kalınır iki kadınla tanışılır ok? de yol filmi değil, sadece şarap kısmı güzeldi. Filmin pek bir beni izle diyen bir tarafı da yoktu hani, izlense de olur izlenmese de. Puan vermeyi sevmem ama sana puanım ters dohuz kanka yani 6.
Filmde Miles adlı karakterin ezikliğine, Jack adlı karakterin ise tam tersi tam bir piç ve kazanova olmasına dikkat çekilmiş. Bu iki zıt karakterin bir araya gelmiş olmaları filmin güzel noktasıydı. Hani seyirciyi yakalamayan ama gene de "izle bak seveceksin" diyen filmler olur ya onun gibi bir filmdi.

Yönetmene not: Konu çok sığ kalmış, karakter de az zaten, hani ok boğmuyor ama kendini izleten bir film değildi buna rağmen sıkılmamış olmam ise? Merak, belki. Verdiği tat güzeldi, ne biliyim.
Kendime not: Sana kendine Pinot gibi hissettirecek kızla evlen. Hatta direkt dudaklarına yapış.

Bu arada yanıldıysam düzeltin ama 107 ödül kazanmış olması? Ben beğenmedim hacı isterse 1000 olsun hitap edemedin Sideways üzgünüm, Miles ezikliğini al git, sürekli ajite ettin amk. Jack sen de illa adamı kazanova yapacan siktir et! Ödülleri görünce neye uğradığımı şaşırdım. Hakketmiyor.

6 yorum:

memento mori dedi ki...

verdiği tat güzeldi.
eheh..
şarap teğbi iyidir..
bi de şeyler var ya.. böyle şarabı koklayıp bardakta çevirip tadıp da "ıı ıh cıyk beyenmedim" diyenler.

nasıl özenirim nasıl özenirim onlara.. bir gün ben de yapiciimm :)

Adsız dedi ki...

Yorum gönderiyorum gitmiyor!
Degüstatör -şarap tadan demekmiş- olalım bötü, hem şarap tadarız hem para kazanırız. :)

memento mori dedi ki...

anaaağ.. şarap tadıcılık mı
ama zor iş be.
yetmiş milyonun önünde kafayı bulmak var bide

"umutcuğum ya şundan da ver bakiyiiim rengi hoş gibi bi tadına bakcam ver bi sen veer -.- "

Adsız dedi ki...

Ben ikram eden olacam önce, maksat işi öğrenmek :D
Kafayı bulmak güzel güzel, filmde adam buluyordu kafayı dikiyordu kafasına kovayı, bildiğimiz kova şarap dolu.

Adsız dedi ki...

Şarap, hmmmm hmmmmm :)

Klasikleri severek okudun mu? Okudun mu? Kim yapmış onları klasik.

Ödülden bahsedince aklıma o geldi :)

Adsız dedi ki...

Şarap güzel ama yea :') Hangi klasikler bunlar? :D